PBZ Energie, s.r.o.

Revize požárně bezpečnostních zařízení | Revize elektro

Užitečné rady

Fotovoltaika pro SVJ

Základním problémem je, že bytový dům má, oproti rodinnému domu, nepříznivý poměr mezi plochou střechy a obytnou plochou domu.

Využití fotovoltaiky k ohřevu teplé užitkové vody u rodinného domu dává smysl, ne nadarmo se říká, že nejlevnější baterka je bojler.

Fotovoltaický panel má účinnost okolo 22%, zbytek slunečního světla se přemění na teplo. Fototermické systémy tedy dávají až pětkrát více tepla ze stejné plochy, ale jsou náročné na údržbu, protože mají teplonosné médium, takzvanou solární kapalinu, což je vlastně nemrznoucí směs. Potřebují proto podobnou péči, jako teplovodní topení, navíc se musí sledovat na kolik je nemrznoucí směs stále ještě nemrznoucí, potřebují oběhové čerpadlo, expanzní nádobu, výměník tepla, oddělující nemrznoucí část systému od topné části, kde je teplonosným médiem běžná voda.

 

U rodinného domu si tedy můžeme dovolit využít většinu plochy střechy k ohřevu teplé užitkové vody v bojleru, protože fotovoltaické panely jsou prakticky bezúdržbové, neboť elektrony v kabelech nezamrznou, ani se při vyšší teplotě neroztahují, či v chladu se nesmršťují. Výrazně menší účinnost tohoto systému je bohatě kompenzována tím, že prakticky nepotřebuje odbornou, a tedy drahou profesionální údržbu, či páníčka zručného domácího kutila. Naproti tomu bytový dům má prakticky vždy správcovskou firmu, která disponuje odborníky v jednotlivých profesích, a tedy dokáže obsloužit i fototermických systém tak, aby byl funkční a efektivní.

Nabízí se tu kombinace foto termického a fotovoltaického systému, který například vytvořili doktorandi ČVUT z Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradě. Jedná se o fotovoltaické panely s kapalinovým výměníkem umístěným na spodní straně fotovoltaického panelu.

První systém je fotovoltaický panel s kapalinovým výměníkem, uzavřený v tepelné izolaci. Tento systém je schopen vytvořit teplou užitkovou vodu o teplotě okolo 60 stupňů Celsia, a tedy vhodnou pro přímé použití. Pravda, fotovoltaické panely mnoho elektřiny nevyrobí, protože jejich účinnost výrazně klesá s teplotou, ale trochu elektřiny minimálně na pohon oběhových čerpadel přeci jen vyrobí.

Druhý systém se skládá z běžných fotovoltaických panelů, bez jakékoliv tepelné izolace, které mají na zadní straně výměník se solární kapalinou, který odvádí teplo z panelů. Tyto teplosměnné plochy jsou zapojeny v primárním okruhu tepelného čerpadla, které teplo odebrané z prostředí a z fotovoltaických panelů transformuje na teplotu dostatečnou k ohřevu teplé užitkové vody.

Tento systém považuji za nejvýhodnější aplikaci pro bytové domy, protože vyrobí jak elektřinu, tak teplo, a bude víceméně funkční i v zimním období, protože bude fungovat jako klasické tepelné čerpadlo.

Fotovoltaické systémy pro bytové domy by se tedy měly realizovat souběžně s rekonstrukcí kotelny, jinak se jedná o velmi neefektivně vynaložené prostředky. Akumulátory takovéhoto fotovoltaického systému mohou zároveň s úspěchem sloužit k napájení společných prostor domu, mohou zálohovat požárně bezpečnostní zařízení a případnou kotelnu, A to i v případě takzvaného black-outu, protože v takovém případě plyn bude k dispozici celé týdny ba i měsíce, ale bez elektřiny k napájení elektroniky kotlů, oběhových čerpadel a další zařízení měření a regulace bude plyn bezcenný, protože bez elektřiny nebude moci být použit k vytápění.